Pattanások
Kamaszkorban és felnőttkorban is az egyik leggyakoribb bőrprobléma a pattanások megjelenése. Lehetnek ezek kisebbek-nagyobbak, vagy akár cisztás csomók, a kezelésük mindegyik életkorban hasonló. A kialakulás okaiban lehet leginkább különbséget tenni. A kamaszkori pattanásokat a hormonális változások okozzák. De mire vezethetőek vissza a felnőttkori pattanások? Ekkor már árnyaltabb a kép.
Mi lehet az oka a felnőttkori pattanások kialakulásának?
- hormonális okok
- stressz
- környezeti ártalmak
- életmód
- étkezés és intoleranciák
- egyes gyógyszerek
- lelki problémák
vagy mindez együttvéve.
Gyakori tévhit, hogy csak a zsíros, olajos bőrön jelennek meg pattanások. Jó ha tudod, hogy a faggyúmirigyeket a fent felsorolt okok bármelyike tudja fokozott faggyútermelésre ösztönözni, és fokozni a gyulladásra való hajlamot. A zsíros, olajos bőrről itt olvashatsz részletesebben.
Hogyan alakulnak ki a pattanások?
Ha megérted a pattanások kialakulásának okait, a megoldás is kézenfekvőbb.
A bőrünket apró kivezetőnyílások ún. pórusok fedik, és ezeken a pórusokon keresztül jut a bőrfelszínre a verejték (izzadság) és a faggyú (zsír). A bőrünk folyamatosan megújul, ami végül abban nyilvánul meg, hogy a bőr felszínéről az elhalt hámsejtek leválnak. Legalábbis ideális esetben.
Ha ezek az elhalt hámlapocskák nem tudnak elég gyorsan leválni a bőrfelszínről, a pórusokban felhalmozódhatnak. Ott összekeveredve a faggyúval és a verejtékkel, valamint a külvilágból érkező szennyeződésekkel egy kis dugulást idéznek elő, ún. faggyúdugasz keletkezik. Ez maga a mitesszer, ami eltömíti a pórust. Itt olvashatsz bővebben a mitesszerek kezeléséről.
Az eltömődött pórus kiváló táptalaja a pattanásokat okozó baktériumoknak, amik szeretik ezt az oxigénszegény környezetet. A baktériumok elszaporodásával alakulnak ki a pattanások, és az aknét körülvevő gyulladás is az ő számlájukra írható.
A pattanásos bőr jól kezelhető megfelelő kozmetikumokkal, azonban ha a problémát belső okok váltják ki, amik folyamatosan ingerlik a faggyúmirigyeket, akkor a teljes megoldáshoz szükség van a kiváltó ok megszüntetésére is. A bőr szakszerű ápolása azonban ilyen esetben is nagyban megkönnyíti a mielőbbi gyógyulást, és az egészséges bőrkép visszaállítását.
Így ápold a pattanásos bőrt:
A mitesszeres bőr ápolásához képest pattanások esetén két lépéssel szükséges kiegészíteni a napi bőrápolást. Ez az antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású készítmény használata.
- Arctisztítás (reggel és este is!)
- Hámlasztás, pórusok tisztán tartása
- Faggyúszabályozás
+ antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású kozmetikumok
- Fontos a reggeli és esti arctisztítás, de ne vidd túlzásba! Zsíros bőrűeknél gyakori, hogy túltisztítják a bőrt, valamint az is, hogy agresszív habzó készítményekkel csutakolják. pl. szappannal. Válassz inkább gyengéd arclemosókat, micellás vizet, vagy arctejet. A lényeg, hogy mindig távolítsd el az arctisztító maradványait (micellás víz és arctej esetén is) pl. egy nedves vattakoronggal, vagy pamutkoronggal.
- Hámlasztás, pórusok tisztán tartása
- Faggyúszabályozó hatású hatóanyagok: léteznek olyan kozmetikai hatóanyagok, amik képesek kordában tartani a faggyúmirigyek működését. Ilyen pl. a niacinamid (B3-vitamin), a szalicilsav (BHA, vagy fűzfakivonat), a retinol (A-vitamin) és növényi alternatívája a bakuchiol, valamint az uborka kivonat is.
Ezeket a hatóanyagokat keresd a kozmetikumokban pattanásos bőr esetén:
- Hámlasztáshoz válassz ún. kémiai, vagy enzimes hatóanyagot: PHA/AHA/enzimes hámlasztók
A pórusok tisztán tartásában a leghatékonyabb a BHA (szalicilsav) 2%-os koncentrációban, valamint a retinol (A-vitamin), ill. növényi alternatívája a bakuchiol is.
A BHA zsírban oldódó, így a pórusok belsejét is képes tisztán tartani, feloldva a felhalmozódott olajos szennyeződést a pórusok belsejében.
A retinol/bakuchiol pedig fokozza a sejtek megújulását, így finoman hámlasztják a bőrt, miközben a pórusok eltömődését is képesek megakadályozni.
A faggyúszabályozásban nagy hasznát veheted a niacinamidnak, más néven B3-vitamin tartalmú készítményeknek. Emellett a niacinamid öregedésgátló és folthalványító hatású is. Az uborka kivonattal kombinált készítmények pedig még inkább felerősítik a faggyúszabályozó hatást.
Antibakteriális hatású és gyulladáscsökkentő hatóanyagok: zöldtea-kivonat, szalicilsav (BHA), tengeri alga és cink-szulfát.
Arcpakolások, maszkok esetében: válassz kozmetikai agyag tartalmú arcpakolást. Különösen a zöld agyag (montmorillonit), az orvosi szén, és a tengeri iszap tartalmú készítmények hatásosak a felesleges faggyú eltávolításában, és a pórusok tisztán tartásában.
Figyelem! Az arcpakolások heti 1-2 alkalommal történő használata képes kiegészíteni a napi bőrápolást, de nem helyettesíti egy jól felépített bőrápolási rutin napi használatát.
Ezeket az összetevőket érdemes kerülni a kozmetikumokban pattanások esetén:
- komedogén zsírok/olajok pl. kakaóvaj, búzacsíraolaj, olívaolaj, kókuszolaj
(a frakcionált kókuszolaj azonban nem tömíti el a pórusokat), - folyékony paraffin (paraffinum liquidum)
- mechanikai, vagy más néven szemcsés bőrradírok. NE HASZNÁLJ bőrradírt, vagyis szemcséket tartalmazó hámlasztó készítményt! Ezek a szemcsék, legyenek bármilyen kíméletesek is, irritálhatják a bőrt, használatukkal a pattanásokat okozó baktériumok az arc többi részére is eljuthatnak, és felülfertőzhetik az addig problémamentes területet is.
Ha pattanásokkal küzdesz, és már többféle kozmetikumot kipróbáltál, de a probléma nem lett jobb, vagy ismét visszatért, jelentkezz az online bőrápolási tanácsadásra! Segítek felderíteni az okokat, és olyan bőrápolási rutint állítok össze neked, amellyel visszanyerheted bőröd egészségét és szépségét.