A szépségiparban rendszeresen fel-felröppennek hírek új hatóanyagokról, és klassz növényi kivonatokról, de olyan hatóanyag is akad, amelynek a népszerűsége és hatásossága sok-sok éve töretlen: ez pedig a RETINOL. Ismertebb nevén az A-vitamin. Ezt a hatóanyagot én is gyakran ajánlom a bőrápolási tanácsadások során, sőt már 100%-ban természetes növényi alternatívája is elérhető, a BAKUCHIOL. Lássuk, miben veheted hasznát?
1. jó hír azoknak, akik szeretnének nagyobb hangsúlyt fektetni az öregedésgátlásra, ránctalanításra
A ráncok és a petyhüdt arcbőr a kor természetes velejárója, de nem mindegy, hány éves kortól köszön vissza elnyűtt önmagunk arcképe a tükörből. A húszas életévekben a szövetekben található kollagén elkezd fogyatkozni, és az utánpótlás is egyre lassabban, és nehézkesebben termelődik, emiatt jelennek meg a ráncok, és esik össze a bőr.
Hacsak, nem használsz retinol (vagy bakuchiol) tartalmú kozmetikumot, mivel ez a hatóanyag:
– fokozhatja a kollagén szintézist, vagyis a kollagén előállítását a szövetekben,
– csökkentheti a kollagént lebontó enzimek aktivitását,
– és képes megelőzni az oxidatív stressz okozta károkat is,
– valamint növelheti a bőr felső rétegének, az epidermisznek a vízmegtartó képességét.
Vagyis összefoglalva két igazoltan kiváló ránctalanító, bőrfiatalító hatóanyagról van szó!
2. jó hír azoknak, akik pigmentfoltoktól szenvednek
A retinol felgyorsítja a bőr felső rétegének a megújulását.
Ezért szoktuk mondani, hogy valósággal megújítja a bőrt, így nagy hasznát vehetjük a pigmentfoltok halványításában, és tartós használat mellett javíthatja a napkárosodott bőr állapotát is.
3. jó hír azoknak, akik zsírosodó, mitesszeres, pattanásos bőrrel küzdenek
Mitesszeres, pattanásos bőr esetén valósággal megváltás tud lenni a retinol tartalmú készítmény használata.
Hogy miért?
- Amellett, hogy felgyorsítja a bőr megújulását,
- Normalizálja a szaruképződést, és a faggyúmirigyek működését is.
- Vagyis képes megtisztítani a pórusokat, mert felgyorsítja a bőr természetes hámlási folyamatát.
Ennek azért van jelentősége, mert ha vastag a szaruréteg és túl sok faggyú termelődik, az a pórusok eltömődéséhez vezet, ahonnan egyenes az út a mitesszerek és pattanások kialakulásához. A kisebb-nagyobb szőrtüszőgyulladásokról nem is beszélve.
A retinol áldásos hatásainak köszönhetően azonban a zsíros-pattanásos bőrűek is fellélegezhetnek végre.
+1 jó hír azoknak, akik érdes bőrfelszínnel küzdenek
Az érdes bőrérzetet a fokozott szaruképződés okozza, illetve az, hogy a már elhalt szarusejtek nem tudnak kellő gyorsasággal leválni a bőrfelszínről, így ott felhalmozódnak. Ezért (is) szoktam javasolni a bőr rendszeres hámlasztását.
Mivel a retinol egyrészt normalizálja a szaruképződést, másrészt serkenti a bőr megújulását, vagyis hámlasztó hatású, ezért pihe-puha bőrrel ajándékoz meg bennünket.
TIPP:
A retinol használatát nem kell csak az arcodra korlátozni. Kend a nyakadra, dekoltázsodra, sőt akár az egész testedre!
Ha először használsz retinol tartalmú kozmetikumot, végezz bőrpróbát, és csak fokozatosan vezesd be a bőrápolási rutinodba. Eleinte hetente 1-2x használd, majd lassan lehet emelni a gyakoriságot. Tapasztald ki, mennyi elég a bőrödnek. Nem biztos, hogy naponta tudod használni, ez bőrtípustól is függ! Ha a bőröd érzékenységet, kipirosodást mutat, csökkentsd az alkalmak számát.
Ha pedig a barátnőd megkérdezi – ‘mire ez a nagy retinol-mánia?’ – mondd csak el neki, hogy:
- a retinol az egyik legtöbbet kutatott hatóanyag,
- és klinikai vizsgálatok igazolják a fent felsorolt érdemeit.
Egyébként ha néhány hétig-hónapig használsz egy retinol vagy bio retinol tartalmú szérumot, utána már nem lesz több kérdése, mert a sima pofid magáért beszél majd.
FIGYELEM!
- Ha gyermeket vársz, vagy szoptatsz, ne használj retinol tartalmú kozmetikumokat! Bakuchiol tartalmút ilyenkor is szabad.
- A retinol ugyan stabil összetevő, de fény hatására csökkenhet a hatékonysága, emiatt inkább csak az esti bőrápolási rutinba ajánlom a használatát.
- Mivel serkenti a bőr megújulását (akárcsak a kémiai hámlasztók), növelheti a bőr fényérzékenységét is, emiatt retinol használata mellett IS nappalra mindig használj fényvédőt!
Jöjjön egy kis szakmai háttér a retinolról és a bakuchiolról azoknak, akik szeretnek a dolgok mögé látni:
A kozmetikumokban található retinol a retinoidok csoportjába tartozik, ami az A-vitamin természetes és szintetikus származékaiból áll.
A bőrben a retinol két lépésben átalakul retinolsavvá. Ez a retinolsav végzi a munkát, ami az A-vitamin biológiailag aktív formája.
A leglátványosabb kezeléseket vényköteles retinoidokkal érik el (pl. Roaccutan), de vannak bizonyítékok arra, hogy a retinol is rendkívül hatékony a bőr megszépítésében, megfiatalításában.
Sőt, klinikai vizsgálatokkal igazolták, hogy az 1%-os retinol szérum hasonlóan hatásos, mint egy 0,1-0,05%-os retinolsav szérum. *
És mi az a bakuchiol? A retinol 100%-ban növényi alternatívája, ami rendelkezik a retinol összes pozitív tulajdonságával, de nélkülözi annak negatív tulajdonságait.
Vagyis terhesség és szoptatás idején is bátran használható, nem okoz fényérzékenységet (de nappal a bőröregedés elkerülése érdekében mindig használj fényvédőt!) és érzékeny bőr esetén sem okoz irritációt, ami magas hatóanyag tartalmú retinol esetén azért előfordulhat.
Források:
*https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25607905/