A szőrtüszőgyulladás gyakori probléma, nemtől-kortól függetlenül megkeserítheti a mindennapokat. Többféle megjelenési formája van, és hajlamtól függően akár kiterjedt, gyulladt, gennyes csomók is kialakulhatnak belőle. Ezért nem mindegy, hogyan is kezeljük ezt a problémát. Hoztam hatóanyagokat, készítményeket és életmódbeli tanácsokat is a szőrtüszőgyulladások kezelésére és elkerülésére.
Mit jelent a szőrtüszőgyulladás?
A szőrtüszők gyulladásos megbetegedése ez, amit legtöbbször baktériumok, ritkábban gombák okoznak. Latin néven folliculitis.
Mitől alakul ki?
Gyakran jelenik meg a szőrtelenített területeken, ill. borotválkozás után. A megvastagodott hámrétegen a növekedésnek induló szőrszál nem képes átjutni, és környezetében elszaporodnak a baktériumok. Az ülőmunkát végzőknél például az oxigénszegény környezet is előidézheti.
A szőrtüszőnél gyulladás alakul ki, ami a fokozott izzadás, faggyútermelés, és a szőrtüsző felülfertőződésének a következménye.
Súlyosabb esetben nem csupán egy felszíni gyulladás figyelhető meg, hanem nagy, akár gennyel telített csomó, ami a bőr mélyebb rétegeit is érinti. Ezt nevezzük furunkulusnak, amivel célszerű azonnal orvoshoz fordulni, mert akár sebészi kimetszésre is szükség lehet.
Hogyan kezeld?
Néhány dologra érdemes odafigyelni:
- fordíts nagyobb figyelmet a fertőtlenítésre (bőrrel érintkező eszközök, érintett bőrfelület)
- megfelelő készítménnyel kezelve meg lehet akadályozni a szőrtüszőgyulladás kialakulásáért felelős baktériumok elszaporodását
- hámlaszd rendszeresen és kíméletesen az érintett területeket
- használj gyulladáscsökkentő készítményeket
-
Akneroxid (50 mg/g) – gyógyszertárban vény nélkül kapható
Ezt a krémet javasolják leggyakrabban makacs gyulladt pattanások és szőrtüszőgyulladás esetén is, de csak több hetes használat mellett hatásos, tehát nagyon türelmesnek kell lenni vele. Létezik 100 mg/g-os változata is, de kezdésnek elegendő az 50 mg-os. Kb. 2.500-3.000 Ft-ba kerül.
Hatóanyaga a benzoyl-peroxid, ami elpusztítja a gyulladást okozó baktériumokat, és finoman hámlaszt is, ezért megakadályozza a szőrtüszők eltömődését.
- esténként, tiszta bőrre vékonyan kend fel, de csak az érintett területekre – ki kell tapasztalni, mennyire bírja a bőröd, lehet, hogy csak hetente néhány alkalommal fogja bírni,
- picit érzékennyé teheti a bőrt a fényre, ezért ahol nap érheti, ott használj fényvédőt
- egyébként is használj fényvédőt 🙂
- ez a krém a színes textíliák színét kifakítja, ezért olyan törülközőt, kispárnahuzatot, ágyneműt használj, amit nem sajnálsz, vagy fehér színű
- szárítja a bőrt, de lehet alá testápolót is kenni, hogy megakadályozd a bőr kiszáradását
-
Rendszeres hámlasztás az érintett bőrfelületen:
Különféle kozmetikai hatóanyagokkal kíméletesen le tudjuk oldani az elhalt hámsejteket, és tisztán tarthatjuk a pórusokat is, megelőzve ezzel a szőrtüszőgyulladás kialakulását.
Szalicilsav (BHA): zsírban oldódó, így megakadályozza, hogy a pórusok eltömődjenek, mert a pórusok belsejében is képes hámlasztani. Az ott felgyülemlő faggyú és hámsejteket feloldja, azok ki tudnak tisztulni a pórusokból és nem kezdenek az ottani levegőtlen környezetben baktériumok elszaporodni. Ezen kívül gyulladáscsökkentő hatású is.
Enzimes hámlasztók: érzékeny bőr esetén is lehet őket használni, más módszerrel dolgoznak, gyengédebbek.
AHA, PHA: szintén hámlasztó hatású hatóanyagok (ún. kémiai hámlasztók), amik gyengéden távolítják el az elhalt hámsejteket a bőrfelszínről.
- COLO arctonik uborkakivonattal és szalicilsavval – az uborkakivonat szabályozza a faggyútermelést, a szalicilsav tisztítja a pórusokat és gyulladáscsökkentő hatású
- COLO Bőrmegújító hámlasztó PHA+BHA szérum, ez nem okoz fényérzékenységet és érzékenyebb bőrűek is használhatják, akár nyáron is. A PHA kíméletesen hámlaszt, a BHA gondoskodik a pórusok tisztán tartásáról
- Tindigo Soft&Silky Gyengéd Enzimes peeling – Ideális, mert hámlasztó és krém/testápoló egyben. A 100 ml-es kiszerelés sokáig elég és nyáron is lehet használni. A hámlasztó hatóanyagon kívül hidratáló-puhító összetevőket is tartalmaz, ezért az Akneroxid mellett is hasznos.
- COLO AHA gyümölcssavas hámlasztó arcradír málnával és ananásszal – a nevével ellentétben más testfelületen is használható. Gyümölcssavak segítésével gyengéden távolítja el az elhalt hámsejteket.
-
Amire érdemes még figyelni a testápolás során:
- a borotvát, hajnyírót, epilátort is minden használat után fertőtlenítsd le valamilyen eszközfertőtlenítővel, vagy 70%-os alkohollal (gyógyszertárban, drogériában lehet kapni),
- érdemes kipróbálni a cukorpasztás szőrtelenítést, mert ekkor a szőr növekedésével megegyező irányba történik a paszta és a szőrszálak eltávolítása, ami megakadályozza a szőrszálak benövését, így elkerülhető a szőrtüszőgyulladás is,
- a gennyes csomók nyomkodása nem szerencsés, egyrészt a felülfertőződés miatt, másrészt azért, mert a környező bőrfelület is átfertőződhet, ha megsérül a lobgát. (A lobgát a gyulladásos terület magját veszi körül, elhatárolja a sérült részeket az egészséges bőrtől.)
- használj nagyon kímélő tisztálkodószereket, amik nem szárítják a bőrt, mert az fokozza az irritációt, és faggyútermelésre ösztönzi a bőrt, ami még tovább ronthat annak állapotán. A tisztálkodószerben ne legyen SLS (sodium-lauryl-sulfate), SLES (sodium-laureth-sulfate) és lehetőleg illatanyag se. Babylove termékek közül pl. Szenzitív fürdető lotion és sampon 2in1, kamillával és pantenollal , Fürdető Ultra Sensitive; Magister Products – Coconutriento Tuskrém
Tudom, furcsa lehet, hogy baba termékeket ajánlok, de ezekben nincsenek olyan anyagok, amik irritálhatják a bőrt. Ez sajnos nem minden babaápolási termékre igaz, de ezeket ismerem, használom.
- a „Men” feliratú termékek kifejezetten nem jók ilyenkor – túl sok irritáló összetevőt, és rengeteg mesterséges illatanyagot tartalmaznak, de gyakran túlzásba viszik bennük a „hűsítő” összetevőket is. Egy gyulladt bőrfelületnek elsősorban gyulladáscsökkentésre van szüksége, nem potenciálisan irritáló hűsítő összetevőkre.
- szőrtelenítés előtt fertőtlenítsd az érintett bőrfelületet is, ahogy a profik szokták! Bőrfertőtlenítők pl. Octanisept, Clarasept – gyógyszertárban kapható. Figyelem, eszközfertőtlenítőt, vagy 70%-os alkoholt ne használj a bőrödre! Ezek nagyon erősen szárító készítmények, és irritálhatják a bőrt.
Mikor keress fel bőrgyógyászt?
Ha makacs, otthoni kezelésre sem múló, nagy duzzadt csomók, göbök formájában jelenik meg a gyulladás, feltétlenül fordulj bőrgyógyászhoz!
Ha segítségre van szükséged, hogyan kezdj hozzá a szőrtüszőgyulladás otthoni kezeléséhez, keress meg az info@mikellabornek.hu email címen.
Szép bőrt, Regina