Az olajosan fénylő bőr sokunknál nemcsak nyáron okoz problémát, hanem egész évben, és ez legalább annyira bosszantó, mint az érzékeny bőr, vagy éppen a zsírhiányos (alipikus) bőr. Lássuk, mitől alakul ki a zsíros bőr, vagy szaknyelven szólva az Olajos szeborrea, és hogyan tudjuk kezelni az otthoni bőrápolási rutinban?
A bőrtípusok és a bőrproblémák közül talán ezt a típust a legkönnyebb felismerni. A zsírosodás különféle mértékű lehet, és nem feltétlenül érinti az egész arcot, sűrűn előfordul, hogy csak néhány területre korlátozódik. Jellemzően a homlokon és az orr környékén gyakoribb, de az orcákon is megjelenhet.
Nehezebben felismerhető formája a zsíros bőrnek az ún. Korpás szeborrea, amikor a bőr száraz és érdes, ugyanakkor zsírosan fénylő és mitesszeres is. Erről a bőrtípusról ide kattintva olvashatsz.
Mik a zsíros bőr tünetei?
- a pórusok gyakran szabad szemmel is jól láthatóak,
- arctisztítást követően néhány órán belül fénylő, olajos réteg keletkezik a bőrön,
- ez persze nem zárja ki azt, hogy a bőr vízhiányos is legyen,
Tehát egy alapos, vagy túlzott arctisztítást követően a zsíros bőr is feszülhet.
- mitesszerek, és pattanások is előfordulnak, akár felnőtt korban is,
Tisztításnál a mitesszerek könnyen ürülnek, és a belőlük távozó faggyú lágy. Nem dugószerű, mint a korpás szeborreás bőrnél. - a bőrszín gyakran fakó, vagy akár szürkés,
Ezt a túlzott szaruképződés okozza, ami sajnos szintén velejárója a zsíros bőrnek. Vagyis a hámréteg megvastagszik, ami csak tovább fokozza a problémákat. - a zsíros bőr többnyire lassabban öregszik, ill. később jelennek meg rajta a ráncok
(ez persze sok más tényezőtől is függ:) - a kor előrehaladtával a tünetek ill. a zsírosodás is javulhat, pattanások már nem jellemzőek, de a pórusok tágak maradhatnak.
Mitől alakul ki a zsíros bőr?
A túlzott zsírosodást a faggyúmirigyek fokozott működése okozza, vagyis a faggyúmirigyek túl sok zsírt termelnek. Ez sokféle okra vezethető vissza:
- öröklött hajlam,
(ez sajnos egy dominánsan öröklődő tulajdonság) - hormonális problémák,
- életmód, étkezés,
- nem megfelelő kozmetikumok használata.
Hogyan kezeld, ha ilyen tüneteket tapasztalsz a bőrödön?
Két dologra kell fókuszálni a zsíros bőr ápolása során:
- Szabályozni kell a faggyúmirigyek működését, vagyis a cél, hogy kevesebb zsír termelődjön.
Az olajos réteg gátolja a megfelelő bőrlégzést, és így a bőrben végbemenő folyamatokat. Figyelem! A BŐR ÍGY SEM MARAD MINDIG MATT, hiszen valamennyi faggyútermelésre szükség van. Az egészséges bőr valójában BŐRFÉNYŰ. Irreális elvárás folyton a teljesen matt hatásra törekedni, ráadásul a kor előrehaladtával öregíti is a megjelenést a teljesen matt bőr, amit pl. matt alapozókkal+púderekkel érnek el. - A túlzott szarutermelődést is kezelni kell. Vagyis hámlasztani kell a bőrt, hogy a felesleges és elhalt hámsejtektől megszabadítsuk, mivel a megvastagodott hámréteg tovább rontja a bőrlégzést, és a bőrképet.
Ha jobban szeretsz videókat nézni, kattints a Youtube csatornámra, ahol mindent megtudhatsz a zsíros bőr ápolásáról.
És hogyan valósítsd meg mindezt?
- tisztítsd meg naponta kétszer a bőrt, reggel és este is, de csak kíméletesen!
- ügyelj arra, hogy ne ess a túltisztítás hibájába, mert ez csak tovább fokozza a faggyútermelést
- használj rendszeresen BHA (szalicilsav tartalmú) hámlasztó hatású és retinol (A-vitamin) tartalmú készítményeket, mivel ezek tisztán tartják a pórusokat, így csökkentik a mitesszerek és pattanások kialakulását is. Erre a zsíros bőrnek van a legnagyobb szüksége.
- a pórusok tisztán tartásában a kozmetikai agyagok (különösen a zöldagyag) és az aktív szén tartalmú kozmetikumok is segítenek,
- továbbá használj rendszeresen egyéb hámlasztó hatású kozmetikumokat is (AHA,PHA, enzimes hámlasztók), mert ezek eltávolítják az elhalt hámsejteket, javítják a bőrlégzést.
- táplálni a zsíros bőrt is kell, de figyelj arra, hogy csak olyan készítményeket használj, amik nem nehezítik el a bőrt, nem tömítik el a pórusokat, nem tartalmaznak bőrlégzést gátló anyagokat (pl. paraffinokat)
- a kozmetikumaid tartalmazzanak faggyúszabályozó anyagokat, nagyon hatásosak például: tengeri alga kivonat, cink, uborka kivonat és uborkamag olaj, B3-vitamin (niacinamid), olasz szalmagyopár víz és illóolaj, grapefruit víz
- használhatsz növényi olajokat is arcápoláshoz, de kerüld a kókuszolajat, és a kakaóvajat. Válaszd inkább a görögdinnyemag olajat, a jojoba olajat, a feketekömény olajat, avokádó olajat, vagy a csipkebogyó olajat.
- ügyelj a megfelelő hidratálásra is, mivel a zsíros bőr szinte mindig vízhiányos is.
- bár zsíros bőrre a legnehezebb megfelelő fényvédőt találni, amitől nem fénylik a bőr, azért ne add fel a keresgélést, és használd rendszeresen!
Ha segítségre van szükséged, keress bátran, jelentkezz bőrápolási tanácsadásra ITT!
Üdvözlettel: Regina